tsntravel

Almanya'da Covid-19 kısıtlamaları sona eriyor

Almanya'da Covid-19 kısıtlamaları kapsamında ticaret fuarları yasaklamalarında son gelişmeler​

COVID-19 pandemisi nedeniyle neredeyse iki yıllık duraklamanın ardından, Almanya’nın ticaret fuarı endüstrisi artık ülke genelinde bir açılış perspektifine doğru süratle yol alıyor. Eyalet başbakanları ve Şansölye’nin 16 Şubat 2022’de bu konuda anlaşmalarının ardından, COVID-19 kısıtlamalarının geniş çaplı olarak 20 Mart 2022 itibariyle kaldırılacağı bildirilmişti. Peki bu ticaret fuarı endüstrisi için ne anlama geliyor?

Eyalet başbakanları tarafından Şansölye ile alınan kararda ticaret fuarlarından açıkça bahsedilmiyor olsa da, birçok Alman eyaleti ticaret fuarları üzerindeki kısıtlamaları kaldırdığını duyurdu bile…

Almanya'da Covid-19 kısıtlamaları kapsamında ticaret fuarları yasaklamalarında son gelişmeler

Önemli ticaret fuarı eyaletleri olarak Aşağı Saksonya ve Baden-Württemberg ticaret fuarı yasaklarını kaldırdı, Baden-Württemberg 23 Şubat 2022’de “yüksek seviyede alarm” seviyesinden “uyarı” seviyesine dönmüş oldu. Böylelikle bu bölgede ticaret fuarları artık 3G koşullarında (aşılanmış, iyileşmiş veya negatif test gerekli kılınarak) mümkün hale geldi. Aşağı Saksonya’da yaşanan “sözde kış uykusu” da 23 Şubat 2022’de sona erdi, böylece 3G erişim kuralları altındaki ticaret fuarlarının yapılması yeniden mümkün oldu. Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümeti de 19 Şubat 2022’de yüksek hacimli ticaret fuarları yasağını kaldırdı. Saksonya’da ticaret fuarları yasağı ise eyalet başbakanının kararından önce kaldırılmıştı.

AUMA’nın ticaret fuarları ile ilgili eyalet düzenlemelerinin sürekli güncellenen bir özetini auma.de web sitesinde yer alan şu sayfada bulabilirsiniz.

Erişim ve kapasite kısıtlamaları

Ziyaretçiler ve katılımcılar için giriş kısıtlamaları ile sergi salonlarna dair kapasite sınırları da federal eyaletler tarafından kısa zaman içinde kaldırılabilir. Karar, yalnızca ticaret fuarlarını içermeyen toplu etkinlikler için kısıtlamalardan açıkça bahsediyordu.

Alınan karara göre 19 Mart 2022 sonrasında da maske ve genel mesafe gereksinimlerinin de dahil edildiği “temel koruyucu önlemler” geçerli olacak.

Seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi

Bu sürecin devamında Almanya’ya girişin kolaylaşması da bekleniyor. Karara göre yüksek riskli alanlar azaldığı belirtilmiş ve son günlerde 20 ülke de risk listesinden çıkarılmıştı. Bu süreç ise şu anlama geliyor: Almanya’da tanınmayan aşılarla aşılanmış birçok dış ticaret fuarı katılımcısı da ülkeye 5 gün sınırı olmaksızın girebilir. Dünya çapındaki yüksek riskli alanlara ve ticaret fuarı katılımcıları için geçerli giriş düzenlemelerine ilişkin güncel bilgilere auma.de web sitesinde bulunan şu sayfadan ulaşılabilirsiniz.

Oteller ve restoranlar

4 Mart 2022 itibariyle, aşı olanlar, iyileşenler ve günlük olarak test yaptıranlar için restoran ve konaklama yerlerine erişim de sağlanmış olacak. Bu, yurtdışından gelen ve aşısız olduğu düşünülen fuar katılımcılarının otellerde kalmasına ve tüm Alman eyaletlerindeki restoranları tekrar ziyaret etmesinin serbest olacağı anlamına geliyor.

Güncelleme: 23 Şubat 2022

Diğer Fuar Blog Haberleri