tsntravel

Katılımcı ve ziyaretçiler uluslararası fuarlarda Almanya'ya girebilecek

Uluslararası fuarlarda Almanya'da negatif test, aşılama veya iyileşme sertifikası zorunlu​

Yurtdışından gelen fuar katılımcılarına ve ziyaretçilerine aşı, iyileşme veya negatif test kanıtı sunmaları halinde Almanya’ya girebilme hakkı tanındığı duyuruldu. 3 Mart 2022 itibariyle Almanya artık hiçbir ülkeyi risk bölgesi olarak nitelendirmiyor. Sonuç olarak Almanya fuarları için bugüne kadar açıklanan tüm karantina ve kayıt yükümlülükleri de ortadan kalkmış oldu.

Uluslararası Almanya fuarlarında negatif test, aşılama veya iyileşme sertifikası zorunlu

Almanya artık hiçbir ülkeyi risk bölgesi olarak nitelendirmiyor ancak Almanya’ya giren tüm yolcuların aşı, iyileşme veya negatif test sertifikası ibraz etme zorunluluğu var. Almanya’nın yalnızca Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Janssen ve Nuvaxovid (Novavax) aşılarını tanıdığı biliniyor.

Aşıların bir listesi ve aşılı bir statüye yol açan gerekli aşı dozları burada mevcuttur. Şimdiye kadar tanınan aşı ve dozları ise şunlar: Pfizer/BioNTech (2 doz), Moderna (2 doz), Oxford/AstraZeneca (2 doz), Johnson & Johnson (2 doz) ve Novavax (2 doz). 

Almanya’ya negatif bir test sonucuyla girmek isteyenler için de Korona testini Almanya’ya gelmeden en az 48 saat önce yaptırmış olma şartı var. Burada önemli olan husus ise şu: 48 saat şartının hesaplanmasında Almanya’ya giriş zamanı dikkate alınıyor. Almanya’ya havayolu ile girişlerde ve testin bir nükleik asit testini kapsadığı durumlarda, taşıyıcının fiili kalkış zamanı veya planlanmış zamanı belirleyici oluyor. Nükleik asit amplifikasyon teknikleri (PCR, LAMP, TMA) ve antijen testleri tanınırken, antikor testleri test kanıtı olarak kabul edilmiyor.

Aşı kanıtının veya negatif test sonucunun, çıktı olarak veya dijital biçimde Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca olarak bulundurulması ve ibrazı isteniyor.

AB üyesi olmayan ülkelerden de giriş mümkün

AB üyesi olmayan ülkelerden gelen aşılı yolcular ve ticaret fuarı katılımcıları da giriş kısıtlaması uygulanmadan Almanya’ya girebiliyor.

Ticaret fuarı katılımcıları, “iş nedeniyle acil seyahat ihtiyacı olanlar” olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle (aşılanmamış olsalar bile) ticaret fuarı katılımcılarına AB üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcular için uygulanan Avrupa seyahat kısıtlamaları, geçerli değil.

Ticaret fuarı katılımcılarından vize başvurusunda bulunurken veya Almanya’ya girerken ticaret fuarına katıldıklarına dair şu kanıtları sunmaları isteniyor:

  • Katılımcı firmaların çalışanları, fuar organizatöründen fuara katıldıklarına dair bir onay ibraz etmelidir.
  • Ticaret fuarına gelen ziyaretçiler, ticaret fuarına giriş biletlerini sunmalı ve ayrıca ticaret fuarının bulunduğu yerde en az bir katılımcı ile bir iş toplantısı için randevu belgesi sunmalıdır.

Ticari vize hala gerekli

Almanya’ya bir ticaret fuarı veya sergi ziyareti için seyahat eden vize gerekliliği olan ülke vatandaşlarının ticari vize almaları gerekirken, katılımcı firmaların çalışanları ise vize ücretinden muaf tutuluyor.

AUMA, Almanya ticaret fuarları katılımcıları için sınırların açılmasını savunuyor

Alman ticaret fuarlarının rekabet avantajının uluslararası olmalarından kaynaklandığına değinen AUMA, yayınladığı bu duyuruda Almanya’da gerçekleşen ticaret fuarlarının dünya pazarlarını Almanya’ya getirdiğine dikkat çekerken, ticaret fuarı katılımcıları için sınırların açılmasını savunduğunun da altını çiziyor. AUMA verilerine göre;

  • Her yıl yaklaşık 180.000 fuar katılımcısının ortalama %60’ı yurtdışından,
  • Almanya fuarlarında katılımcıların üçte biri Avrupa dışındaki ülkelerden,
  • Almanya’da düzenlenen uluslararası fuarlara gelen 10 milyon ziyaretçinin yaklaşık %30’u yurtdışından geliyor.


COVID-19 salgını nedeniyle uluslararası seyahatlerin kısmen kısıtlandığının da hatırlatıldığı duyuruda, bu nedenle yurtdışından gelen fuar katılımcı ve ziyaretçilerinin seyahatlerinden önce Almanya’ya giriş koşulları hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinmelerinin de çok önemli olduğuna vurguluyor.

Güncelleme: 21 Mart 2022

Diğer Fuar Blog Haberleri

Dünyada gidilecek
ne kadar çok fuar varsa,
tsntravel‘da hepsi için avantajlı
bir tur programı var!

Dünyada gidilecek ne kadar çok fuar varsa,
tsntravel‘da hepsi için avantajlı bir tur programı var!