tsntravel

Avrupa'nın fuar endüstrisi yeniden açılıyor

Durum tüm fuar endüstrisi için inanılmaz derecede zor olsa da, Avrupa'da artık iyimser olmak için birçok neden olduğunu da düşünmeye başladık. Gün geçtikçe daha fazla ülke koronavirüs kısıtlamalarının kısmen veya tamamen sona erdiğini duyuruyor.

Temkinli davranma gereği duyduğumuz için yüksek sesle dile getirmeye çekiniyoruz ve hatta “fısıldayarak” söylemeyi tercih ediyoruz ama belki de “sonun başlangıcını ve pandemi sonrası hayatı” görüp, nihayet daha iyi şeyler hayal etmeye başladığımız söylenebilir…

Avrupa'nın fuar endüstrisi yaralarını sarıyor

Durum tüm fuar endüstrisi için inanılmaz derecede zor olsa da, Avrupa’da artık iyimser olmak için birçok neden olduğunu da düşünmeye başladık. Gün geçtikçe daha fazla ülke koronavirüs kısıtlamalarının kısmen veya tamamen sona erdiğini duyuruyor. Yalnızca geçen hafta Hollanda, Norveç ve İsveç fuarların yeniden açılması da dahil olmak üzere kısıtlamaların kaldırıldığını duyurmak için Danimarka ve Birleşik Krallık’a katıldı. İspanya ve Yunanistan gibi diğer ülkeler ise kısıtlamaların sona erdiğini zaten çok daha önceden deklare etmişlerdi.

Ard arda yeni kısıtlamalar getiren ülkeler, pandeminin üçüncü yılına girilirken dahi başka bir erteleme ve iptal dalgasına katlanmak zorunda kaldı. Ancak nihayet halk sağlığı politikasındaki ihtiyatlılık ile iş ve endüstrileri yeniden açma gerekliliği arasındaki dengenin, ikincisinin lehine dönüyor olduğunu söyleyebilir duruma geldik. Uluslararası Fuarlar Birliği (Union of International Fairs) UFI’nin Mart 2020’de fuarların ve iş dünyası etkinliklerinin yeniden açılması raporunda öne sürdüğü argümanların çoğu, yayınlanmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçmesine rağmen halâ geçerliliğini koruyor. Teker teker de olsa ülkeler yeniden açılmaya ve kısıtlamaları kaldırmaya devam ettikçe, fuar endüstrisinin pandemi öncesinde olduğu gibi tüm endüstrileri yeniden birbirine bağlayarak enerji vermeye devam edeceği aşikâr.

Ülkelere göre son durum

DANİMARKA

Danimarka, 1 Şubat itibariyle COVID-19’u artık kritik bir hastalık olarak görmediğini ve kısıtlamaları kaldırdığını duyurdu. Bu duyuru yüz maskelerine, korona pasaportlarına ve etkinliklerde toplanabilecek maksimum insan sayısına veda anlamına geliyor. Danimarka’ya girmek, aşılanmışsanız veya daha önce enfekte olmuşsanız, artık test veya izolasyon gerektirmiyor.

FRANSA

Etkinlik alanına kabul edilen kişi sayısında veya boyutunda herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm etkinliklerin devam etmesine izin veriliyor. Bu durum fuar endüstrisi kapsamındaki ticari organizasyonlar, kongre ve kurumsal etkinlikler gibi her türlü profesyonel etkinliği kapsıyor. Ziyaretçi ve katılımcı personelin etkinliğe girmek için geçerli bir aşı kartı göstermeleri yeterli.

ALMANYA

Etkinliklere her bir Alman eyaletinin kendi mevzuatına bağlı olarak izin veriliyor. Köln, Düsseldorf, Essen, Dortmund ve Frankfurt ticaret fuarları aşılanmış, iyileşmiş veya test edilmiş ziyaretçilere açık. Hanover, Stuttgart, Karlsruhe ve Friedrichshafen’de olduğu gibi bazı eyaletlerde ticaret fuarları halen yasaklanmış durumdayken, Münih, Nürnberg, Leipzig, Hamburg ve Berlin’de ticaret fuarlarına erişim aşılanmış veya ek bir negatif test ile iyileşmiş 2G ziyaretçileri için mümkün. Halen tüm fuarlarda maske takmak zorunlu. Ancak Almanya’daki 16 eyalette mevzuatın çok sık değişmekte olduğunu da belirtmek gerek.

YUNANİSTAN

1 Eylül 2021’den bu yana tüm sergiler kısıtlama olmaksızın düzenleniyor. Etkinliğin boyutu veya mevcut kişi sayısı için herhangi bir kısıtlama yok. Sağlık ve güvenlik protokolüne göre, etkinliklere yalnızca tam olarak aşılanmış ve iyileşmiş kişiler ziyaret edebiliyor. Katılımcı ve personel aşısız olabilir, ancak hızlı test için 48 saat, PCR için 72 saat önce alınmış geçerli bir test sunması isteniyor. Maske zorunlu. Restoranlar ve kafeler, bu nitelikteki kuruluşlar için geçerli olan sağlık ve güvenlik protokolüne uymak zorunda. Tüm ziyaretçilerin ön kayıt yaptırmaları ve sosyal mesafeyi korumaları isteniyor.

İRLANDA

İrlanda’da (Şubat ayı sonunda gözden geçirilecek olan maske takma zorunluluğu dışında) salon etkinliklerinin düzenlenmesiyle ilgili tüm kısıtlamalar kaldırılmış durumda. Bu, Covid sertifikalarının, sosyal mesafenin vb. kontrol edilmesine gerek olmadığı anlamına geliyor.

İTALYA

İtalya’da fuarlar 15 Haziran’da açılıyor. Onaylanmamış ya da İtalya’da kabul görmeyen aşılarla aşılanmış kişilere ancak hızlı (48 saatlik geçerlilik) veya moleküler (72 saatlik geçerlilik) bir antijen testinden sonra erişim izni veriliyor.

PORTEKİZ

Mekan kapasitesi ile ilgili herhangi bir kısıtlama yok. Ancak geçerli bir test veya iyileştiğinize dair Avrupa Birliği COVID Dijital Sertifikası gösterilmesi, laboratuvar veya eczanede yapılmış bir test sertifikası ibrazı veya mekana girerken test yapılması gerekiyor. El hijyeni veya maske kullanımı gibi daha normal kurallar da hala geçerli.

İSPANYA

Şu anda tüm etkinliklerin yapılmasına boyut sınırlaması olmaksızın izin veriliyor. Bölgesel otoriteler, kendi mekanları ve etkinlikleriyle ilgili belirli koşulları düzenleme sorumluluğuna sahip ve farklı organizatörler, katılımcılar ve ziyaretçiler için uygulamak istedikleri gereklilikler ve önlemlere karar veriyorlar. Salonlarda maske kullanımı hala zorunlu. Bazı organizatörler, katılımcılardan ve ziyaretçilerden Avrupa Birliği Dijital COVID Sertifikası veya negatif test (bazı bölgelerde bu büyük etkinlikler için bile zorunlu) istiyor. Hijyen için hdroalkolik jel kullanımı, mesafeyi koruma ve sıcaklık ölçümü de protokollere göre belirlenen uygulamalar arasında.

İSVEÇ

9 Şubat’tan itibaren tüm etkinliklerin hiçbir kısıtlama olmaksızın devam etmesine izin veriliyor. Hastaysanız evde kalın gibi genel tavsiyeler hala geçerli.

HOLLANDA

Şu anda fuarların ve etkinliklerin devam etmesine izin veriliyor ancak bazı kısıtlamalar var. 26 Ocak’tan 8 Mart’a kadar, 5 metrekarede en fazla 1 kişiye izin verilirken, aynı anda ayrı alan başına 1250’den fazla katılımcıya izin verilmiyor (mekan başına değil, ayrı alan). Katılımcılar, organizasyon alanına yalnızca geçerli bir aşı, iyileşme kanıtı veya negatif bir test sonucu ile girebiliyorlar. İç mekanda yüz maskesi takmak ve diğer kişilerle en az 1,5 metre mesafe bırakılması zorunlu. Diğer tüm etkinliklerin, katılımcıların 1,5 metre mesafe aralıklı oturması koşuluyla yapılmasına izin veriliyor.

TÜRKİYE

Şu anda Ticaret Bakanlığı’nın fuarlara ilişkin düzenlemesi ile tüm etkinliklerin devam etmesine izin veriliyor. Tüm fuar organizatörleri ve mekanları, Sağlık Bakanlığı’nın entegre mobil uygulaması olan HES ile katılımcıların Covid-19 durumunu kontrol etmek zorunda (HES kodu, kişinin aktif covid vakası olup olmadığını gösteriyor). Ayrıca katılımcı sayısı açısından mekanda kullanılan toplam büyüklük için 10 m2’ye 1 kişi olmak şartıyla bir kısıtlama var. Türkiye’de 2021’in ikinci yarısında ve Ocak 2022’de düzenlenen etkinliklerin çoğu 2019’daki katılım seviyelerini yakaladı.

BİRLEŞİK KRALLIK

Şu anda, herhangi bir boyut kısıtlaması olmaksızın tüm etkinliklerin devam etmesine izin veriliyor. 27 Ocak’tan bu yana etkinlik katılımcılarının COVID 19 durumunun kontrol edilmesi ve insanların artık yüzlerini kapatmaları yasal olarak zorunlu değil. (Bu gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanıyor ancak birçok organizatör katılımcılara güvence vermek için maske kullanımını hala bir koşul olarak tercih edebiliyor.)

Kaynak: UFI News | Union of International Fairs – UFI resmi web sitesi.

Güncelleme: 11 Şubat 2022

Diğer Fuar Blog Haberleri